Wyniki konkursu MNiSW

Prof. UG dr hab. Dagmara Strumińska-Parulska (Pracownia Toksykologii i Ochrony Radiologicznej Katedry Chemii i Radiochemii Środowiska) uzyskała finansowanie (900 000 zł) projektu „Zakup inwestycyjny do pracowni dydaktyki pomiarów i interwencyjnych analiz skażeń promieniotwórczych” w ramach 4 edycji konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie przyznania środków finansowych na realizację inwestycji związanej z kształceniem. Celem projektu jest zakup zestawu spektrometrii gamma wyposażonego w detektor germanowy (HPGe) z elektronicznym systemem chłodzenia, pozwalający na przygotowanie studentów do pracy w obszarze badań dotyczących skażeń promieniotwórczych (monitoringowych i interwencyjnych), na potrzeby przemysłu jądrowego oraz gotowości placówki na wypadek sytuacji nadzwyczajnej związanej z potencjalnymi zdarzeniami radiacyjnymi i ich skutkami na terenie kraju, jak również wykrywaniem i rozpoznawaniem źródeł tych skażeń. Umożliwi również poszerzenie oferty dydaktycznej o elementy szeroko pojętej kryminologii jądrowej, której celem jest badanie materiałów jądrowych w poszukiwaniu dowodów ich pochodzenia, handlu bądź wzbogacania.

Data publikacji: wtorek, 25. Czerwiec 2024 - 19:30; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki Ostatnia zmiana: środa, 26. Czerwiec 2024 - 13:25; osoba wprowadzająca: Andrzej Nowacki